Banksy

14. května 2011 v 14:04 | *MARU* |  Volný čas
Ahoj!Mám pro vás článek o Banksym.Je to Angličan a sprejuje.Ale ne takový nevkusný nápisy typu:

Dělá obrazy podle šablon které si nakreslí.......
Zajímavé je že se skrývá a nikdo neví kdo je zač.....
A tady je OKOPÍROVANÝ článek ze stránky http://st-art.cz

Banksy je Anglický streetartový umělec o kterém jste už všichni jistě slyšeli. Do této doby není jeho totožnost známá. Známe jsou pouze hrubé informace. Narodil se v Yate, South Gloucestershire, nedaleko Bristolu a, že se narodil v roce 1974 ale existuje značná nejistota ohledně jeho totožnosti a osobních údajů. Podle Tristan Manco se Banksy narodil v roce 1974 a vyrůstal v Bristolu. Jako syn kopírovacího technika, sám byl vyučen jako řezník. Ve streetartu začal přibližně v roce 1992. Jeho díla jsou často satiricky zaměřena na umění, politiku, kulturu a etiku.

Banksy začal jako Freehand umělec asi v roce 1992-1994 jako jeden z Bristolu v DryBreadZ Crew (DBZ), psal se jako Kato a Tes. Byl inspirován místními umělci a jeho dílo bylo součástí širší Bristolské undergroundové scény. Od počátku používál jak šablony tak klasické graffiti. V roce 2000 pokračoval už jen v tvorbě pomocí šablon. Zdálo se mu to rychlé na tvoření a tak byl více v bezpečí od policie. V roce 2003 poprvé vpašoval na oficiální výstavy své padělky - obraz Leknínů od Clauda Moneta, do kterého vmaloval nákupní košík a odpadky jako symbol destruktivního chování člověka k přírodě, obraz Noční jeřábi Edwarda Hoppera, kam přimaloval anglické hooligans oblečené do spodního prádla s vlajkou Velké Británie nebo obraz Mony Lisy od Leonarda Da Vinciho s obrovským žlutým úsměvem.V roce 2004 poslal do oběhu desetilibrové bankovky, na kterých byla místo podobizny Královny podobizna princezny Diany. Většina z nich byla později prodána sběratelům za £200 za kus. K princeznině památce se prodalo nespočet obrazů v hodnotě £100 za kus. Dalším slavným dílem se stala napodobenina obrazu Marilyn Monroe od Andyho Warhola za £50.400, na kterém legendární modelku a herečku vystřídal novodobý sexy symbol Kate Moss.V roce 2005 namaloval 9 obrazů na zeď, oddělující Palestinu od Izraele, tím pádem i od západního světa. Banksy nazval tuto stavbu největším vězením na světě a zároveň "rájem pro sprejery". Jsou na nich zobrazeny průhledy do krásných krajin pláže nebo hor, dále děti, bourající zeď ve snaze dostat se na druhou stranu, žebřík, vedoucí až k elektrickému oplocení. Ohlasy na jeho díla byly kladné, dokonce byla zeď místními obyvateli označena za krásnou, což nebylo původním Banksyho záměrem. Neodradila ho ani ozbrojená stráž, která ho několikrát vybízela k odchodu střelbou do vzduchu. Hodnota Banksyho děl se postupně zvyšuje, čemuž dosvědčuje i fakt, že jeho díla jako např. Space Girl and Bird bylo prodáno za neuvěřitelnou částku £575.000, Bombing Middle England za £200.000 nebo Ballerina With Action Man Parts za £96.000. Další díla jsou prodávána za miliony liber slavným osobnostem jako jsou Angelina Jolie a Brad Pitt. Sám Banksy nechápe, proč lidé jeho práce kupují, obzvláště za tak velké peníze. Díla se do aukcí dostaly bez jeho svolení, a proto z nich nemá žádný zisk.
 


Anketa


Komentáře

1 Ave ja (ty) Ave ja (ty) | E-mail | Web | 24. června 2011 v 18:05 | Reagovat

ta holka s balonkama je hustá...xD

2 nikushka01 nikushka01 | Web | 6. července 2011 v 10:29 | Reagovat

ahoj, koukni se na můj blog. Je tu plno zábavy a jestli chceš, udělám ti dess. Předem díky za tvoji návštěvu a SORRY za reklamu :-D

3 teri teri | 18. prosince 2011 v 14:22 | Reagovat

...ty obrázky na zdi...
...to je fajtastický O_O  :-)

4 Diky moc za clanek Diky moc za clanek | 4. dubna 2018 v 16:39 | Reagovat

Mockrat dekuji za moc pekny clanek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama